Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Yemek Tarifi

17.12.2019
583
A+
A-

Yemek Tarifi

Yemek yemeye her insan ihtiyaç duyar ama düzensiz beslendiğimiz zamanlar da yediğimiz yemekler kilo yapabilir veya sağlıksız tükettiğimiz yemekler kilo almamızı önler ve kilo vermemize ve daha fazla zayıflık dan dolayı hasta olmamamıza yol açabilir ve sağlığımıza zarar verebilir. Düzensiz çok yemek yemeni de zararları olduğu gibi düzensiz beslenmenin de zararları var tır. Sağlıklı kalmamız için düzenli beslenmemize dikkat etmemiz gereklidir.

Sağlıklı Beslenme ve Önemi

Sağlık beslenmenin birçok faydaları var ama önemli olan sağlıklı yaşamamız için düzenli beslenmeye dikkat etmemiz gerekmekte tir. Düzenli ve yediğimiz yemeklere dikkat etiğimiz sürece hem daha sağlık ve daha enerjik bir hayat yaşarız. Sağlık beslenen bir kişi daha sağlıklı bir uyku uyur ve yediklerini daha rahat sindire bilir. Vücudu her zaman zinde olur ve  yeni güne daha enerjik başlar. Vücudun ihtiyacı olan vitaminleri sağlıklı beslenerek yediğimiz yemekler vücudun ihtiyaç olan vitamin ve proteinleri karşılar. Sindirimi kolay olan hafif yemekleri 4 veya 5 öğün yiye biliriz.

Sağlıksız Beslenmenin Zararları

Sağlıksız beslendiğimiz zaman vücut dirençsiz olur rahat uyku uyamaz sindirim de zorluk çeker yediğiniz yemekler sindirimi zorlaştıkça kilo yapar ve rahatsızlanmamıza yol açabilir. Sağlıksız beslenme vücuttun dengesini bozar ve yediğimiz yemekler yağına, tuzuna dikkat edilmediğin de başka hastalıklara yol açabilir ve vücuda her hangi bir hastalık varsa onu etkileye bilir. Yediğimiz ağır ve yağlı yemekler zaman için vücudumuza zarar verebilir. Düzensiz beslenme başka hastalıklara yol acar. Sağlıksız beslenerek kilo kaybede biliriz ve vücut gereli proteinleri almadığı için direncini kaybeder çabuk hastalanırız.  Şişene kadar çok yemek mideyi rahatsız eder sindirimiz bozar ve zor sindirim sağladığı için rahatsız eder az yiyerek daha fazla öğün yemek daha sağlıklı tır. Geç saatler de tüketilen yemekler rahatsız verir ve sindirimi yapılması zor olduğun dan kilo yapar. Yağlı ağır yemeklerin sindirimi daha zor dur.

Yemekte dikkat etmemiz gerekenler

Sağlık beslenme de önemli olan yediğimiz yemeğin sağlığımız için uygun olup olmadığı dikkat etmemiz gerek öncelikle ve yemeğin tuzu genel de sonra konulması sağlık için daha iyi ve yemeğin ne kadar yağlı olduğuna dikkat etmemiz gerek çok fazla yağlı olan yemekler dokuna bilir tüketimi zor olabilir. Akşamları genel de daha hafif sebzeli yemekler tercih etmek daha sağlıklı tır sindirimi kolay olduğun dan ve vücudumuzun ihtiyacı olan proteinleri karışılması için sebzeli yemekleri de tercih edilmesi gerekmekte tir. Tavuk yemek vücudumuzun protein ihtiyacını sağlar düzenli tüketmek vücudumuzu gelişimine yardımcı olur ama çok fazla tüketildiğin de rahatsızlık verebilir ara öğünler de tercih edilebilir. Çok geç saatler de yemek yememek gerek ve genel de daha hafif yemekler tercih edilmesi gerekir.

Yemeğin Hayatımızdaki Önemi

Yemek hayatımızın vazgeçilmezlerinden ve yaşamız ve hayatımız için önemli tir. Sağlık beslendiğimiz de vücudumuz daha enerjik ve zinde olmamıza yardımcı olur. Düzenli yemek yiyip yediğimiz yemeklere dikkat etmemiz gerekmekte tir. Yemek yiyerek vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin ve proteinleri karşılarız ve sağlıklı olmak için vücudun buna ihtiyacı var tır. Yemek yiyerek hem vücudun ihtiyacı olan proteinleri karşılarız hem de faydalı besleyici yemekler yiyerek kaslarımızın gelişmesine yardımcı olan proteini ve vitamin karşılamış oluruz ve tahıllarla kasların gelişmesine yardımcı olur.

Düzenli Beslenmenin Faydaları

Sağlığımız için düzenli beslenmeye önem göstermemiz gerek yemekleri düzen tükettiğimiz de hem daha sağlıklı hem daha rahat sindirim sağlanır. Düzenli beslenmenin birçok faydası vardır bunlar dan bazıları düzenli tüketilen yemekler hem sağlımız için hem de vücudumuz ihtiyacı olan besinler  zamanın da tüketildiğin de vücudun ihtiyacını karşılarken düzensiz tüketilen yemekle vücudumuza zara vere bilir. Düzenli beslenme de bir diğer önemli konu ise akşamları çok ağır yemek yememek tir. Gün için yemek öğünlerine dikkat etmemiz gerek kahvaltı da yediğimiz yemeğe ve besinler güne daha enerjik başlamak için kahvaltı olmasa olmazlar dan öğlen araların da genel de yediğimiz yemekler enerjimizi düşüre bilir ağır ve yağlı yemekler tercih edildiğin de daha hafif yemekler vücudumuzu zinde tutar. Akşam yemekleri genel de sindirimi kolay yemekler tercih edilmeli tir.

Sağlıklı Yemek Çeşitleri

Vücudumuzun çeşitli besinlere ihtiyaç duyar tahıllara, protein ve vitaminlere vücudumuz bu ihtiyaçları tükettiğimiz yemek ve besinler den alır ve tek bir yemek yerine düzenli ve farklı çeşitli yemekler yiyerek vücudun bu ihtiyaçlarını karşılana bilir. Sebzeli yemek çeşitlerini de tercih ederek  vitaminlerden de faydalanmış olunur. Tahıl ve protein ve vitamini çok olan yemekler tercih edilmeli tir. Sağlığımız için zararlı olan yemekler den uzak durmalıyız ve vücudumuz için her hangi bir faydası olmayan yemekler tüketmekten kaçınmalıyız. Tavuk ve kırmızı et yemek vücudumuzun ihtiyacını karşılama da yardımcı olur ama çok fazla tükettiğin de rahatsız edebilir. Sindirimi zor olan yemekleri daha az yemek sindirimi kolaylaştır.

Dengeli Beslenmenin Önemi ve Faydaları

Dengeli beslendiğimiz zaman vücudumuz daha sağlıklı olur ve vücutlumuzun direncini kaybetmez. Dengeli ve sağlıklı beslenmek her şeyden önce gelir vücut gereli vitamini ve proteini aldığın da daha zinde kalır ve kolay hastalığa yakalanmayı önler. Yemek ve düzenli beslenme rahat ve sağlıklı bir uyku uymamıza da etkisi var tır. Spor yaparken vücudumuzu geliştirmede dengeli beslenmenin vücudumuza ve kaslara da etkisi var tır. Sağlığımız için düzenli beslenmeye önem vermemiz gerekir.

Sebze Yemeklerinin Önemi

Sebze yemekleri geneli sindirimi kolay ve vitamin ve proteini yüksek olan yemekler tir. Sebze yemekleri bir çok faydası var tır. Sebze yemeklerine de gündelik hayatımıza yer vermeliyiz sağlığımız için ondan olacağımızın proteinler için ve genel de akşamları yenildiğin de kolay sindirim sağladığın dan rahat uyku uyumamıza yardımcı olur.  Spor yapanlara daha enerjik ve zinde kalmasına yardımcı olur. Sebze yemeklerinin protein vitamin oranı yüksek olduğun dan  gün de bir öğün sebze yemeği tercih edilmesi vücudumuzun ihtiyacı olan proteini karşılamaya yardımcı olur. Sebze yemekleri ara öğün veya akşamları tükettiğin de sindirimi kolay olduğun dan rahatsız etmez ve zinde kalmamız yardımcı olur. Faydalı yemekler hem vücudumuz gelişim için hem de zihnimizin gelişimin de çok büyük etkisi var tır. Sağlığımız için düzenli ve sağlıklı besinler tüketmemiz gerekmekte tir.

Düzensiz Beslenmenin Zararları

Düzensiz yemek yemenin birçok zararları vardır. Vücut ihtiyacı olan proteinleri almasa vücut gücünü kaybeder hastalılara karşı dayanıksız olur. Gün için de yorgun ve bitkin olur kasları zayıflar direncini kaybeder. Sağlıksız yemekler çok tüketildiğin de vücudumuza belirli zaman da sonra zarar verebilir. Düzensiz yedimiz yemekler sindirim zorluğu yüzün den uyku düzenizi boza bilir. Çok yağlı yemekler yiyerek yağlanma ve kilo almaya sebebiyet vere bilir. Protein olmayan yiyecekler sizi zayıflata bilir ve hastalanmanıza yol açabilir. Düzensiz beslenme hayatımızı negatif olarak etkiler yorgunluk halsizlik yapar.

Afiyetle kalın…

Yemek Tarifleri

Yemek yapmak günümüzde pek çok ülke için oldukça keyifli bir iş olmaktadır. Özellikle Türk mutfağında Türk kadınlarını ellerinden çıkan leziz yemeklerin tadına doyum olmuyor. Kadınlar küçük yaştan annelerinden öğrendiği leziz yemekleri yapıp, ailesine ve misafirlerine tattırma imkânı bulmaktadır. Fakat sön dönemlere baktığımızda çalışan ev hanımlarını sayısı bir hayli fazladır. Okul iş, hayatı derken yemek yapmayı öğrenmeye fırsatı olmayan bayanlar ve genç kızların imdadına da yemek tarifleri yetişiyor.  Internet üzerinde web siteler aracılığı ile verilen yemek tarifleri sayesinde günümüzde pek çok genç kız ve ev hanımları yemek yapmayı öğreniyor veya yeni lezzetler keşfediyor.

Mutfağa İlk Adım Attınız, Ya Sonrası

Daha önce hayatınızda bir kere dahi yemek yapmadınız. Tabiri caizse bir yumurta bile kırmadınız. Hiçbir tecrübeniz yokken canınız bir şeyler çekti ve onu yapmaya karar verdiniz. Ama işe nereden başlayacağınızı da bilmiyorsunuz. Yapmak istediğiniz   yemeğin tarifini soracak anneniz ya da bir büyüğünüz yoksa yapmak istediğiniz yemeği ya da tatlıyı yemek tarifleri sitelerinden bularak yapmaya başlayabilirsiniz.  Sizin için ilk başlarda olsa da size bu konuda yardımcı olacak tarifler vardır. Acemiliğinizi basit tariflerden yana deneyebilir, yemek yapmayı öğrendikçe daha zor yemek tariflerine bakarak deneyim kazanabilirsiniz.

Yemek Yapmaya yeni Başlayanlar Önce Hangi Yemeği Yapmalı?

Daha önce yemek yapmamış biriyseniz yemek tarifleri kategorisinde olan en basit tarifle işe başlayabilirsiniz.  Özellikle misafirlerinize ikram etmek istediğiniz tarifi mutlaka önceden kendiniz deneyip tatmalısınız. Tadı güzelse ve tarifi tutturabildiğinize inanıyorsanız o tarifi yapıp gönül rahatlığı ile misafirlerinize tattırabilirsiniz. Yemek tarifleri kategorilerinde yeni başlayanlar için daha pratik ve kısa zamanda yapılan tarifler vardır. Örneğin sebze yemekleri, çorba, fırında makarna, salta mantar sote et sote ve tavuk sote gibi yemek tarifleri yeni başlayanların bile ilk defada lezzetini tutturabileceği tarifler arasında yer alıyor. Pilav görünüşü itibari ile yapımı kolay ama kıvamını tutturması da oldukça zor bir yemektir. Halk arasında şöyle bir söylenti vardır, pilavı tutturan herkes diğer yemekleri de kolaylıkla yapabilir diye, ilk yemeğinizi pilavdan yana tercih ettiyseniz mutlak yemek tarifleri kategorisinde yer alan pilav tariflerini püf noktalarını dikkatli ce inceleyerek ilk yemeğinizi yapabilirsiniz.

Yemek Tarifleri Kategorisinde Neler Var

Yemek tarifleri kategorisinde çorbalar, sebze yemekleri et yemekleri, tavuk yemekleri, balık yemekleri, çorbalar, kızartma çeşitleri, kahvaltılıklar salata tarifleri Türk ve dünya mutfağına ait bütün lezzetlerin yapılışlarını malzemeler listesini tarif kullanılacak malzemelerin gramajlarınızı pişirme süresini servisi öneri hatta püf noktaları detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Yemek tarifleri kategorisinden yalnızca yeni yemek yapmaya başlayanlar değil, aynı zamanda farklı lezzet içerisin arayanlar için de şahane tarifler var.  Farklı kültür ve farklı yörelere ait bütün lezzetleri tek çatı altında bulacağınız liste yemek tarifleri listesi olmaktadır.

Hepsi Denemiş Usta Ellerden Çıkan Yemek Tarifleri

Internet üzerinden tarifini almış olduğunuz bütün yemek tarifleri usta ellerden çıkan denmiş tatlardır. Yani yemek tariflerinden almış olduğunuz herhangi bir   tarihi bir aşçının ya da yemek yapma konusunda profesyonel olanların yapmış olduğu tariflerdir. Bu tarifi yapan kişi yayınlamadan önce kendi mutfağında yapıp daha sonra tarifte hangi malzemeleri kullandığı, malzemenin gramajlarının pişirme ve hazırlanış süresini sunumunu gibi bütün detayları önceden gerçekleştirip, tükettikten sonra tarifi beğenilmesi durumunda tarifin tüm detayları ile yayınlanır.

Videolu Anlatım, Görseller ve İpuçları

Yemek tarifleri kategorisinde sadece yapacağınız yemeğin malzeme listesi ve hazırlanışı bulunmaz. Aynı zamanda malzeme listesi görselleri, tarifin hazır olduğu görseller, yapım aşamaları tek tek resimler halinde sizlere sunulmaktadır. Tarifi daha ayrıntılı almak istiyorsanız videolu yemek tarifleri kategorisine de göz atmanız size istediğiniz tarifini hazırlama konusun yardımcı olacaktır.

Yemek Tariflerinin sizlere Kattıkları

Yemek tariflerini özellikle mutfağa yeni girenler ve daha önce hiç yemek yapmayanlara oldukça faydalı olduğunu yukarıda anlattık. Ancak yemek bilen kişiler de yemek tariflerinden binlerce farklı yemeğin tarifini alarak denem imkânı bulmaktadır.  Her ne kadar yemek yapmayı çok iyi biliyor olsanız da her zaman aynı çeşit yemek yapmak biraz sıkıcı gelebilir. Ya da farklı lezzetlere tatma ihtiyacınız olabilir ya da aniden bir misafiriniz geldi   ve misafirinizi basit yemekler ile ağırlamak istemiyorsunuz.  Bu gibi zorlu durumlarda imdadına farklı pratik yemek tarifleri yetişmektedir.

Bugün Ne Pişirsem Derdine Son

Ev hanımların gününü büyük bir bölümünü mutfak da geçirir.  Her gün aynı tarifleri hazırlama onara artık basit ya da sıkıcı gelebilir. Bugün de ne pişirsem derdine girmeden yemek tariflerinden evlerinden bulunan malzemeler ile farklı bir tat elde edebilir. Hele ki akşam yemekleri ev hanımlarını bol zamanı olsa da çalışanlar için durum aynı değildir. Akşam eve yorgun gelen ve az vakitte lezzetli yemek yapmak durum içinden çıkılmaz hale getirebilir. Öğünü farklı bir tarifle geçirmek kolay değildir. Işte tam bu sırada yemek tarifleri kadınların imdadına yetişir.

En Güzel ve Leziz Yemek Tariflerini Nereden Bulabilirim

Bundan birkaç dönem öncesine baktığımızda bu ev hanımlarına yardımcı olmak için yemek tarifleri kitapları yaygındır. Ancak internet kullanımını yaygınlaşması yemek tarifleri kitaplarını rafa kaldırdı. Günümüzde internet üzerinde yemek tarifleri siteleri ve bu sitelerin mobil uygulamaları sayesinde binlerce yemek tariflerin elinizin altına geldi.  Cep telefonlarınızda bilgisayarınızdan tabletinizden rahatlıkla girebileceğiniz yemek tarifleri listesinde binlerce tarif seçeneği sizleri bekliyor. Sadece yemek tarifleri değil aynı zamanda hamur işleri şerbetli tatlılar sütlü tatlılar, mezeleri içecek tarifleri, turşu tarifleri daha neler neler, tek çatı altında sizleri bekliyor.  Ayrıca Youtube kanalı aracılığı ile de binlerce yemek tariflerinizi elinizin altında inceleyebilirsiniz

Mutfakla Barışık Olmanızı sağlayan İpuçları ve Püf Noktalar

Her yemeğin ya da her tarifini kendine has bir püf notası vardır. İşte bunu yakalanmak için yemek tarifleri püf noktalarını incelemeniz gerekiyor. Ayrıca mutfaktaki işlerinizi kolaylaştıracak ipuçları da yemek yaparken ya da mutfakta iş yaparken işlerinizi kolaylaştıracaktır.  Örneğin ekmeğinizin dağılmadan ve parçalanmadan dilimlemek için ne yapmanız gerektiği konusunda bilgi almak istiyorsanız bunun ekmeğin yakınında kaynamakta olan bir çaydanlık bulundurmanız gerektiği bilgisini yemek tarifleri püf noktaları ya da ip uçları sayfasından bulabileceksiniz.

Yemek Yaparken ve Tarif Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim

Herhangi bir internet sayfası üzerinden yemek tarifi alırken dikkat etmeniz gereken birtakım kurallar vardır. Her şeyden önce malzeme listesini tam ve kesiksiz almalısınız. Tarifini yapım aşamalarını dikkatli okumanız gerekir. Tarifi bire bir yapmak istiyorsanız malzemeleri ya da gramajlarını kesinlikle değiştirmeyiniz. Çünkü yemek tarifleri kategorisinde bulunu tüm tarifler daha önceden denemiş olduğundan dolayı tarifi tutturmanız zor olmayacaktır. Ayrıca tarifini yapım aşamalarını püf noktaları pişirme ve hazırlama süresini dikkatlice okumanız size lezzetli tarifler yapmanız olanak tanıyacaktır. Özellikle hamur işlerinde daha da dikkatli ve titiz davranmalısınız. Poğaça börek, keke pasta ya da şerbetli tatların yapımı yemek tariflerine göre biraz daha zor olduğundan dolayı yapım aşamaları çok önemlidir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.